Language:

Як живуть службові собаки в Україні і за кордоном

Гострий нюх, відмінний зір, тонкий слух і надзвичайний інтелект — жодні технології не здатні замінити службових собак

22. 12. 2018
4201

І в Україні, і за кордоном чотирилапі працюють у всіх силових структурах. Вони витриваліші і швидші за людей. Вправно рухаються в обмеженому просторі і пересувають вантаж, набагато більший за власну вагу. Однак їхня найважливіша заслуга є неоціненною: cлужбові собаки в усьому світі рятують людські життя.

 

Чотирилапі на службі

 

Найбільш затребуваними тваринами на службі у багатьох країнах є собаки. Численні кінологічні підрозділи працюють у силових структурах США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Бельгії.  

Чотирилапі охороняють важливі об’єкти, беруть участь у пошукових, розвідувальних, бойових та рятувальних операціях, затримують злочинців. Досвідчені натреновані собаки беруть слід навіть через 12 годин, за кілька секунд наздоганяють і затримують озброєних противників, знаходять вибухівку та наркотики.    

Важливе значення відіграє зв’язок чотирилапого і її напарника. Людина не лише працює разом із твариною, а й піклується про неї і стає найближчим другом. Натомість психологи відзначають: постійне спілкування з собакою на людей, що через роботу постійно перебувають в умовах стресу, справляє неабиякий позитивний ефект. На американських військових базах існують спеціальні кабінети, де постійно перебувають кілька чотирилапих, і їхня основна роль — створення умов для емоційної розрядки службовців.

Найпопулярнішою службовою породою в усьому світі є німецькі і бельгійські вівчарки. Це сильні, швидкі і витривалі тварини з високим інтелектом. Такі собаки найчастіше працюють у поліції і служать в армії.

Для охорони часто залучають ротвейлерів. Вправними пошуковцями стають лабрадори і спаніелі.

У збройних силах США службових собак готують на авіабазі Лекленд у Техасі.  У Німеччині цим займається Школа службового собаківництва Бундесвера. У Франції — окремий кінологічний батальйон у командуванні сухопутних військ. У Великій британії підготовку службових собак здійснює відповідний підрозділ з бригади тилового забезпечення.

У 2005 році в Америці вийшла спеціальна настанова з підготовки і застосування службових собак — MWD (Military Working Dogs). Документ зобов’язує не призводити до того, аби службовий собака потрапив до рук противника, а поранених і вбитих тварин евакуювати на рівних умовах з людьми. Настанова включає інструкцію з надання першої допомоги собаці при пораненнях, включно із проведенням штучного дихання. В іноземних арміях навіть існують серйозно підготовлені і спеціально оснащені підрозділи ветеринарної служби.

У деяких країнах службовим собакам присвоюють військові звання, їхні бойові заслуги відзначають нагородами, загиблим встановлюють пам’ятники.  Після закінчення кар’єри чотирилапим забезпечують гідні умови утримання і навіть виплачують пенсію. Існують сайти, де люди висловлюють пропозиції взяти колишніх службових собак у свою сім’ю і роблять пожертви на їхнє утримання.

Кілька років тому у мережі популярними стали фотографії службових собак за кордоном у їхній перший робочий день.

 

Закон Фінна

 

Службові собаки працюють у важких умовах. Страждають від спеки і холоду. Часто ризикують травмуватися там, де людині нічого не загрожує. І потребують більшого захисту з боку держави.

Восени 2016-го на у Великобританії зловмисник із ножем напав на поліцейського пса на прізвисько Фінн. Собака отримав серйозні поранення. Постраждав і його напарник, офіцер Дейв Уордел.

Тоді стартувала масштабна кампанія з розробки закону, що мав забезпечити більший захист собак і коней, які перебувають на службі в поліції. Суспільство виступило на підтримку, зібравши понад 120000 підписів під петицією, що вимагає надати поліцейським тваринам статус офіцерів. Він став володарем звання Собаки-героя за 2017 рік, а його історія лягла в основу книжки.

А цьогоріч навесні у Великобританії від ударів ножем постраждав ще один поліцейський пес — Квантум. Бідоласі наклали 9 швів. Його напарник офіцер Тіппінг звернувся до міністра внутрішніх справ із листом, де написав, що поліцейські собаки є відмінно тренованими борцями зі злочинністю і роблять все можливе, щоб небезпечні злочинці не заподіяли шкоди іншим. І необхідно внести зміни в закони, щоб надати більший захист поліцейським собакам і визнати виняткову користь, яку вони приносять для безпеки громадян.

Випадок із Квантумом широко підняв тему кримінальної відповідальності за напад на службових чотирилапих. Відповідний заонопроект назвали ім’ям поліцейського собаки Фінна. Якщо до цього законодавство розглядало собак і коней як дорогу, але власність поліції, то після прийняття Закону Фінна поліцейські тварини отримають статус співробітників поліції, а напад на них загрожуватиме зловмисникам позбавленням волі. Тепер проект на розгляді у британському парламенті. Уряд Британії продовжує піднімати планку добробуту як домашніх улюбленців, так і службових тварин та чотирилапих мешканців ферм.

 

Службові собаки в Україні

 

В Україні собаки служать у війську, поліції, прикордонній та пенітенціарній службах, а також в МНС. Кінологічні служби діють у всіх областях України. А у вересні 2017-го на Закарпатті відбулися перші в Україні міжнародні змагання службових собак з різних силових структур. Чотирилапі змагалися у шістьох кінологічних дисциплінах: загальній підготовці, вибірці людини і речі, слідовій роботі, а також долали смугу перешкод і затримували порушників.

Чемпіонат довів: українські службові собаки постійно підвищують свій рівень.

Утім чотирилапі в погонах в Україні теж потребують кращих умов та більшого захисту з боку закону як під час служби, так і після звільнення. Поліцейські-кінологи зі службовими собаками беруть участь у розкритті тяжких злочинів, заходах із протидії тероризму та забезпечення публічної безпеки. У 2018-му за півроку кінологи виїжджали на місця подій понад 12,7 тисяч разів. За цей час службові собаки допомогли поліцейським виявити близько 35 кг вибухівки та 57 кг наркотиків.

28. 01. 2021

У Львові відкрили ще один майданчик для вигулу собак

21. 01. 2021

Дистанційна робота і коти. Як домашня тварина впливає на наше життя на карантині

5. 08. 2020

У Львові можна безкоштовно чипувати собаку. Графік

27. 07. 2020

У Херсоні собака врятував жінку від грабіжника

25. 07. 2020

Вухатий інстаграм. Кіт з одночасно блакитними і зеленими очима

20. 07. 2020

450 костюмів за три роки. Як 89-річна англійка в’яже одяг для собак

18. 07. 2020

Вухатий інстаграм. Білосніжна персидська кішка з вадами зору

17. 07. 2020

У Львові будують новий тренувально-вигульний майданчик для собак

13. 07. 2020

Собака з інвалідністю, яку двічі за день залишили на вулиці, знайшов новий дім